Tenis

US Open - štvorhra mužov (tvrdý povrch)

R. Bopanna, M. Ebden (6) – R. Ram, J. Salisbury (3)

1:2 6:2, 3:6, 4:6

08.09.2023, 18:15 • Arthur Ashe Stadium, Národní tenisové centrum Billie Jean Kingové, New York (USA) • Finále • Tomáš Kohlmann (@tom__kohlmann) cz

Tipsport: 2.28 1.63

Neuvěřitelný úspěch se povedl americko-britské dvojici Rajeev Ram/Joe Salisbury, kteří dokázali jako první pár v open éře vyhrát mužskou čtyřhru na US Open třetí rok po sobě!

Do dnešního finále přitom vstoupili katastrofálně, když hladce prohráli první set 2:6, od stavu 2:2 ve druhém setu už ale byli lepší dvojicí na kurtu a nakonec je jejich výhra zasloužená. (20:18:35)

Konec zápasu

1:2; 4:6 - R. Ram, J. Salisbury

4:6

Dobojováno! Ebden return druhého podání nedokázal přehrát přes síť a je konec!

30-40

Bopanna vůbec nezvládl return druhého podání, přihrál Salisburymu na vítěznou smeč a je tu mečbol!

30-30

Brit zvládl reparát na výbornou.

30-15

Salisbury nezvládl těžký volej na síti a možná tu ještě budeme mít drama!

15-15

Bopanna bojuje, pokusil se prostřelit oba soupeře, následný úder Rama prakticky zůstal na jeho raketě.

0-15

Rajeev Ram si zatím prohrál servis jen v první hře celého zápasu, teď začíná přímým bodem z druhého podání.

4:5

Konec přestávky, podávat bude Rajeev Ram.

4:5

Následuje přestávka a výměna stran.

4:5

Ebden znovu uspěl na síti, snižuje na 4:5, teď už ale přijde naprosto kritická hra při podání Rajeeva Rama.

40-0

Salisbury zahrál return Ebdenovi k oblasti hlavy, přesto Australan stačil zahrát vítězný volej.

30-0

Matt Ebden uspěl přeběhem na síti a následným volejem.

15-0

1:1; 3:5; 15-0 - R. Bopanna, M. Ebden

15-0

Joe Salisbury vysokým returnem míček v podstatě jen přehrál přes síť, s čehož s chutí využil Rohan Bopanna.

3:5

Další skvělý zásah Rama na síti znamená, že s Joem Salisburym jsou jednu hru od třetího triumfu na US Open v řadě!

0-40

Rajeev Ram si znovu výborně poradil na síti.

0-30

Důležité eso Salisburyho.

0-15

Rajeev Ram se prosadil volejem na síti.

3:4

Konec přestávky, podávat bude Joe Salisbury.

Salisbury se zatím možná nejvíce trápí na svých servisech, to může být naprosto zlomová hra pro celé finále.

3:4

3:4

Bopanna teď na síti dovršil obrat, dostalo se mu tak zasloužené odměny za své skvělé sportovní gesto.

40-30

Bopanna se nadvakrát prosadil na síti.

30-30

Matthew Ebden po svém servisu uspěl nabíhaným forhendem.

15-30

Rohan Bopanna se teď dokázal prosadit na síti.

0-30

Nevídané sportovní gesto Rohana Bopanny! Matthew Ebden nejdříve snadno zakončil do volné poloviny dvorce a zdálo se, že je vyrovnáno, Rohan Bopanna ale umpirové rozhodčí řekl, že míček jemně tečoval a je to tedy 0:30!

0-15

Obrovská bitva na síti jde ve prospěch returnující dvojice, Bopanna nevládl závěrečný bekhend, který namířil do zámezí.

2:4

Přímý bod Rajeeva Rama na závěr šesté hry.

15-40

Rajeev Ram využil nedobře načasovaného přeběhu Bopanny a trefil se do zcela volné poloviny kurtu.

15-30

Domácí Američan přidává další přímý bod z podání.

15-15

Rajeev Ram teď Ebdenovi možná vzal aut, sám přitom nedokázal přehrát míček přes síť.

0-15

Rajeev Ram vstupuje do šesté hry svým třetím esem.

2:3

2:3

2:3

1:1; 2:3 - R. Ram, J. Salisbury

2:3

Ve velké bitvě Rohan Bopanna nezvládl křižný forhend, k němuž jej svým pohybem vyprovokoval Salisbury a Ind ztrácí svůj servis!

30-40

Přichází velmi nepříjemná dvojchyba, brejkbol pro Rama se Salisburym.

30-30

Bopanna se z ní teď ale dostal skvělým prohozem po lajně.

15-30

Ebden chyboval na síti a jeho spoluhráč tak znovu bude v těžké pozici na servisu.

15-15

Bopanna zahrál bod přímo z podání.

0-15

Rohan Bopanna teď pokazil úder nad hlavou od základní čáry, který trefil jen do sítě.

2:2

Rohan Bopanna zaváhal na síti, z čehož mají Ram a Salisbury velkou radost, neboť odvrátili tři brejkboly a srovnávají na 2:2.

40-A

Rohan Bopanna přepálil svůj return do zámezí.

40-40

Také třetí brejkbol je odvrácen! Salisbury musel hrát přes druhý servis, přesto se Ram na síti v pohodě prosadil.

A-40

A další skvělá výměna! Aktivnější byli Bopanna s Ebdenem, ten zakončil razantní smečí.

40-40

1:1; 2:1; 40-40 - R. Ram, J. Salisbury

40-40

Obrovská bitva na brejkbolu! Ram se Salisburym to hráli přes Ebdena a nakonec uspěli díky vítězné smeči Rajeeva Rama.

A-40

Salisbury se teď na síti musel jen bránit, nakonec jej Ebden vytloukl.

40-40

Matthew Ebden měl výbornou šanci, měl na raketě forhend, který ale nasměroval jen do sítě!

40-30

1:1; 2:1; 40-30 - R. Bopanna, M. Ebden

40-30

Rohan Bopanna trefil skvělý return mezi oba soupeře a získává brejkbol!

30-30

Rajeev Ram zvládl perfektní volej těsně za síť.

30-15

Salisbury zaváhal při voleji na síti, zahrál jej dobré dva metry za základní čáru.

15-15

Salisbury se teď musel nadřít, nakonec zabodoval díky smeči do Rohana Bopanny, ten už neměl šanci zareagovat.

15-0

Lépe do čtvrté hry ale vstupuje dvojice na returnu.

2:1

2:1

2:1

Salisbury stěží zreturnoval servis, Bopanna pak s přehledem zakončil na síti.

40-15

Další bod Ebdena přímo z prvního servisu.

30-15

Přímý bod Australana z podání.

15-15

Ram zahrál povedený forhend k základní čáře, následná reakce Ebdena zamířila do zámezí.

15-0

Ebden si hlasitě řekl o smeč, tu pak zahrál riskantně k postranní čáře, do kurtu to ale padlo.

1:1

Velmi rychlá záležitost, Salisbury snadno zakončil na síti.

0-40

Další return Bopanny končí v zámezí.

0-30

Také druhý servis soupeři nedokázali zreturnovat, v tomto případě Matt Ebden.

0-15

Rajeev Ram začíná svůj start na servisu ve třetím setu přímým bodem.

1:0

1:0

A další snadný volej Ebdena na síti, velká radost pro indicko-australský pár.

A-40

Rohan Bopanna navíc přidává parádní křižný forhend, otáčí tím velmi nepříznivý vývoj tohoto gemu.

40-40

A také třetí brejkbol už je minulostí, Ebden snadno zakončil na síti po Ramově returnu!

30-40

1:1; 0:0; 30-40 - R. Bopanna, M. Ebden

30-40

Také druhý už je minulostí, Bopanna trefil výborný lob k postranní čáře.

15-40

První je odvrácen Bopannovým přímým bodem z podání.

0-40

Salisbury si aktivní hrou a dalším vítězným volejem připravil hned tři brejkboly!

0-30

Bopanna teď forhendem od základní čáry jen připravil pozici Salisburymu pro vítězný volej.

0-15

Do třetího setu podává Rohan Bopanna a začíná dvojchybou.

0:0

Matthew Ebden si mezi sety odskočil, už se ale bude moci pokračovat.

3:6

1:1; 3:6 - R. Ram, J. Salisbury

3:6

Rajeev Ram zakončil druhý set velmi technickým esem, podání letělo jen rychlostí 154 kilometrů za hodinu, přesto na něj Bopanna ani nezareagoval!

15-40

Následuje další bod přímo z podání, který už znamená dva setboly.

15-30

Rajeev Ram otáčí průběh hry přímým bodem z podání.

15-15

Ebden měl dobrou šanci na razantní forhend a zvýšení náskoku, ovšem trefil jen pásku sítě.

15-0

Ebden uspěl v souboji na síti se Salisburym a drží ještě naději.

3:5

Bopanna v klidu zakončil na síti, teď ale Rajeev Ram půjde podávat na vítězství ve druhém setu.

40-15

Ramův return se tentokrát do kurtu nevešel.

30-15

Ebden s Bopannou se vrací do vedení.

15-15

Rajeev Ram se trefil do výborného prohozu po lajně.

15-0

Rohan Bopanna zakončil na síti jednoduchou smečí.

2:5

Konec přestávky, podávat bude Matthew Ebden.

2:5

2:5

Po druhém servisu a následném returnu Ebdena Ram výborně zareagoval na síti a zvyšuje na 5:2.

30-40

První eso Joea Salisburyho, míček nabral vyšší odskok a zamířil nad připravenou raketu Bopanny.

30-30

Bopanna zahrál nedůrazný úder mezi oba soupeře, Salisbury pak ale svůj volej nedokázal přehrát přes síť.

15-30

Ebden měl na raketě bekhendový volej, ovšem nasměroval jej do zámezí.

15-15

Ebdenův lob byl těsně dlouhý.

15-0

Salisbury se opřel do druhého servisu, přesto mohl Bopanna brzy útočit a nakonec vytloukl na síti Rajeeva Rama.

2:4

1:0; 2:4 - R. Ram, J. Salisbury

2:4

A další forhendová chyba Bopanny už znamená ztrátu servisu!

30-40

První brejkbol odvrací Ebden úspěšným volejem na síti.

15-40

Další chyba Rohana Bopanny, ten hrál tentokrát asi dva metry za základní čárou a forhend zahrál daleko do zámezí.

15-30

Bopanna teď pokazil forhendový úder od základní čáry.

15-15

Ind přidává dvojchybu.

15-0

Bopanna vstupuje do šesté hry úspěšným postupným útokem zakončeným snadným volejem.

2:3

Konec přestávky, podávat bude Rohan Bopanna.

2:3

2:3

Salisbury nezaváhal při smeči v záklonu a se svým parťákem poprvé v zápase uhráli servis čistou hrou.

0-40

Další přímý bod rodáka z Denveru.

0-30

Rajeev Ram trefil parádní servis na téčko.

0-15

Joe Salisbury se nadvakrát prosadil na síti.

2:2

Následuje další, což znamená vyrovnání na 2:2.

A-40

Teď už Ebden trefil přímý bod z prvního podání.

40-40

Dvojchyba Ebdena ještě protahuje tento gem.

40-30

Joe Salisbury se pokusil o vítězný return po lajně, ten ale letěl těsně vedle deblového koridoru.

30-30

Ebden po servisu vyrazil za Bopannou k síti a zakončil úspěšným volejem nad hlavou.

15-30

Souboj Bopanny s Ramem na síti končí ve prospěch druhého jmenovaného.

15-15

1:0; 1:2; 15-15 - R. Ram, J. Salisbury

15-15

Rajeev Ram se trefil do perfektního forhendu, který dopadl přímo do rohu dvorce.

15-0

Bekhendový return Salisburyho doletěl daleko do autu.

1:2

1:2

Tato přestávka se drobně protahuje, neboť čínská umpirová rozhodčí čeká na úplné zavření střechy.

1:2

1:2

Přímý bod z druhého podání, Joe Salisbury s Rajeevem Ramem s vypětím všech sil drží své servisy ve druhém setu.

40-A

Bopanna se z returnu pokusil prohodit Rama po lajně, ten se ale nenechal nachytat a trefil volej na dlouhou ruku do kurtu.

40-40

Salisbury odvrací brejkbol přímým bodem z podání.

40-30

1:0; 1:1; 40-30 - R. Bopanna, M. Ebden

40-30

Salisbury zahrál volej zpod nohou přímo k postranní čáře, Bopanna musel míček z dálky dobíhat, ovšem trefil se do skvostného prohozu po lajně, který také řádně oslavil!

30-30

Ebdenovi teď return uletěl daleko do zámezí.

30-15

Další dvojchyba Salisburyho.

15-15

Ebden zahrál výborný return a Bopanna měl skvělou šanci na zvýšení stavu, ovšem zahrál forhend jen do sítě.

15-0

Joe Salisbury zapisuje do statistik čtvrtou dvojchybu své dvojice.

1:1

Bopanna zahrál výborný druhý servis, pak dovršil dílo z forhendu, Salisbury v obraně odvrátil jen do zámezí.

40-15

Matthew Ebden na síti snadno zakončil volejem po returnu Rajeeva Rama.

30-15

Indovi se teď vůbec nepovedl forhendový úder po returnu Salisburyho, který doletěl do sítě.

30-0

První eso Bopanny, druhé jeho páru dohromady.

15-0

Joe Salisbury si oběhl return druhého podání na forhend, přesto jen namazal Ebdenovi na smeč.

0:1

0:1

0:1

Trocha štěstí pro Rama, jeho nabíhaný volej dopadl na základní čáru, následný obranný úder Ebdena už byl příliš dlouhý.

30-40

Joe Salisbury si poradil s nelehkou smečí v záklonu.

30-30

Rajeev Ram vylepšuje pozici přímým bodem z podání.

30-15

Salisbury se k voleji na síti musel přikrčit, nakonec jej zvládl a odvrací hrozbu tří brejkbolů.

30-0

Matthew Ebden navíc přidává bod přímo z returnu, je tu znovu velký problém pro Rajeeva Rama hned v úvodní hře setu.

15-0

Také do druhého setu začíná podávat Rajeev Ram, na síti jeho spoluhráč nedokázal natřikrát zakončit, do ofenzivy se tak dostali soupeři a závěrečnou smeč si Bopanna vychutnal.

6:2

1:0; 6:2 - R. Bopanna, M. Ebden

6:2

Přímý bod z druhého podání rychle ukončuje první set, který Rohan Bopanna s Matthewem Ebdenem ovládli jasně 6:2.

40-0

Ebden přidává první eso zápasu.

30-0

Další úspěch Australana z podání.

15-0

Ebden podává na vítězství v prvním setu s exkluzivním náskokem dvou brejků a začíná přímým bodem z podání.

5:2

5:2

5:2

0:0; 5:2 - R. Bopanna, M. Ebden

5:2

Joe Salisbury tentokrát nezvládl volej zpod nohou, z 30:0 prohrává svůj servis a první set už je prakticky rozhodnutý.

40-30

Ebden si na síti poradil s nabíhaným volejem Salisburyho, ten bude čelit brejkbolu!

30-30

0:0; 4:2; 30-30 - R. Bopanna, M. Ebden

30-30

Obrovské štěstí teď měl Matthew Ebden, když míček po jeho returnu poskočil po pásce sítě a Rajeev Ram si s ním pak nedokázal poradit.

15-30

První dvojchyba Brita, celkově třetí jeho páru.

0-30

Joe Salisbury výborně zvládl těžký volej zpod nohou.

0-15

Těsný aut z lobovaného returnu Bopanny.

4:2

Další úspěšný volej Australana ukončuje šestou hru.

A-40

Bopanna musel hrát přes druhé podání, Ebden pak svůj volej dokázal posadit k postranní čáře.

40-40

Brejkbol odvrácen, na síti se nadvakrát dokázal Ebden prosadit.

30-40

Ebden znovu nedokázal zakončit bekhendovým volejem na síti, Bopanna pak pokus o prohoz po lajně namířil do autu a bude čelit brejkbolu.

30-30

Přímý bod Bopanny ze servisu.

15-30

Teď ale selhal na síti Ebden, když po pomalém bekhendovém returnu Salisburyho neměl těžkou pozici, svůj volej ale zahrál do sítě.

15-15

Nepovedený bekhendový return Rama snadnou smečí potrestal Matt Ebden.

0-15

Bopanna zahrál příliš dlouhý lob, míček zamířil snad více než metr za základní čáru.

3:2

3:2

3:2

Ram přímým bodem z podání snižuje na 2:3. Stále je to ale on, kdo jako jediný ztratil svůj servis.

15-40

Servis Rama ven z kurtu po Ebdenově returnu na síti pohodlně zakončil Salisbury.

15-30

Na Ramův lob Ebden na síti vyskočil, nakonec ale nechal míček letět, ten doputoval těsně do zámezí.

0-30

Přímý bod Rajeeva Rama z prvního servisu.

0-15

Lobovaný return Bopanny doletěl až za základní čáru.

3:1

Rajeev Ram se pokusil opřít do returnu druhého podání, ovšem nasměroval jej jen do sítě.

40-0

Přímý bod Ebdena z podání.

30-0

Bopanna zahrál výborný reflexivní volej na síti, pak zakončil smečí.

15-0

První kolo servisů uzavírá Matthew Ebden, s Rohanem Bopannou si úspěšně zaútočili na síti.

2:1

2:1

2:1

Bopanna měl slušnou možnost zakončit z forhendu, ovšem volil nepovedený lob, kterým přihrál Ramovi na zakončení této výměny i celé hry.

40-A

Další přímý bod Salisburyho na Bopannovi.

40-40

Ale Ebdenovi se znovu povedl skvělý return prvního podání, nasměroval jej Salisburymu přímo pod nohy a Bopanna pak mohl zakončovat jednoduchou smečí.

40-A

Díky dalšímu povedenému servisu Salisburyho se jeho dvojice dostává k druhé výhodě.

40-40

0:0; 2:0; 40-40 - R. Bopanna, M. Ebden

40-40

Ve třetí hře se bude hrát dál, Matthew Ebden se trefil do vítězného returnu.

40-A

A další perfektní servis Salisburyho, na nějž si Bopanna stěží vůbec sáhnul.

40-40

Salisbury proti brejkbolu trefil servis přímo na lajnu, pak si vychutnal nabíhaný volej.

40-30

Druhá dvojchyba Salisburyho přináší brejkbol.

30-30

Přímý bod Salisburyho z podání.

30-15

Bopannovi se povedl perfektní return po lajně, obranný úder Salisburyho pak doletěl do zámezí.

15-15

Salisburymu se teď povedl nabíhaný volej, Bopanna si s ním neporadil, když měl míček na dlouhou ruku.

15-0

Joe Salisbury začíná své vystoupení na servisu dvojchybou.

2:0

Úspěšný bekhendový volej Ebdena znamená vedení 2:0.

40-15

Vysoký return Rama dopadl těsně za síť, Ebden pak snadno zasmečoval.

30-15

Dvojchyba znamená vůbec první fiftýn pro Rama se Salisburym.

30-0

Ind přidává také bod z prvního podání.

15-0

Na servisu je Rohan Bopanna a nejstarší účastník finále začíná přímým bodem z druhého podání.

1:0

Konec přestávky, podávat bude .

1:0

1:0

0:0; 1:0 - R. Bopanna, M. Ebden

1:0

Rajeev Ram velmi laxně pokazil bekhendový volej, nasměroval jej do sítě a hned na začátek zápasu čistou hrou ztrácí svůj servis!

40-0

Rajeev Ram zaváhal na voleji, se Salisburym se pak na síti dostali do defenzivy, museli bránit prohozy soupeřů, nakonec se ale prosadil Rohan Bopanna!

30-0

Po výborném returnu Ebdena už to je 0:30, Joe Salisbury si s ním neporadil.

15-0

Na začátek jsme viděli na debl nezvykle delší výměnu, na síti ji úspěšně zakončil Rohan Bopanna.

0:0

Utkání zahájí svým podáním Rajeev Ram.
Rajeev Ram/Joe Salisbury

Devětatřicetiletý Rajeev Ram s o osm let mladším Joem Salisburym spolu sbírají dlouhodobě velké úspechy. V posledních třech letech vždy dokázali vyhrát grandslam a dnes by tak mohli dokončit čtvrtý rok po sobě s takovým úspěchem. Povedlo se jim to v roce 2020 na Australian Open, o rok později i loni zde na US Open, kde tak mohou dokonce dovršit čistý hattrick, což při obrovské vyrovnanosti v mužském deblu je opravdu neuvěřitelný kousek.

V loňském finále Ram se Salisburym přehráli nizozemsko-britskou dvojici Koolhof/Skupski 7:6, 7:5.

V průběhu letošního ročníku přišli o dva sety, ve třetím kole jim jeden vzali Mackenzie McDonald s Andreasem Miesem, v semifinále pak museli do tří setů proti Ivanu Dodigovi s Austinem Krajickem.
Rohan Bopanna/Matthew Ebden

Nejstarším účastníkem dnešního finále je Rohan Bopanna, pro nějž je to druhé finále mužského deblu v životě a vůbec první od roku 2010, kdy právě zde na US Open spolu s Pákistáncem Qureshim ve dvou tie-breakách nestačili na bratry Bryany.

Matthew Ebden si zahraje hned třetí finále za poslední dva roky, loni spolu s krajanem Purcellem byli ve finále domácího Australian Open, pak se jim povedlo vyhrát Wimbledon finálovou výhrou nad Chorvaty Mektićem a Pavićem. V semifinále tehdy shodou okolností Ebden s Purcellem porazili dnešní Ebdenovo soupeře, Ram se Salisburym tehdy vedli 2:0 na sety, ve třetím měli pět mečbolů, přesto slavili Australané.

V průběhu tohoto turnaje Bopanna s Ebdenem ztratili jediný set, ve třetím kole proti Cashovi s Pattenem, jinak prošli turnajem beze ztráty setu. Naposledy v semifinále zdolali francouzskou dvojici Herbert/Mahut po setech 7:6 a 6:2.
Hezký podvečer při sledování přenosu finále mužské čtyřhry na Australian Open, představí se proti sobě dvě velmi zkušené dvojice, Ind Rohan Bopanna s Australanem Matthew Ebdenem vyzvou americko-britský pár Rajeev Ram/Joe Salisbury.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.