Africký pohár národov

Nigéria – Angola

1:0

koniec (1:0)

02.02.2024, 18:00 • Stade Félix Houphouët-Boigny, Abidjan, Pobřeží Slonoviny • Štvrťfinále • Matěj Skula cz

Tipsport: 1.46 4.07 8.58

Ode mě je to pro dnešek vše, přeji hezký víkend a třeba zase někdy na počtenou! (20:12:47)
Držení míče: 45 % : 55 %.
Střely na branku: 3:2. Střely mimo: 5:7. Rohy: 4:7. Ofsajdy: 2:3. Fauly: 15:19.
Nigérie se tak v semifinále potká s vítězem zápasu mezi Kapverdami a Jihoafrickou republikou, který je na programu zítra od 21 hodin.
První čtvrtfinále Afrického poháru národů mezi Nigérií a Angolou končí těsnou výhrou „Super Eagles“ 1:0. Jedinou branku duelu vstřelil na konci prvního poločasu Ademola Lookman.
Na první šanci duelu jsme nemuseli v Abidjanu čekat dlouho, neboť již v páté minutě se sám před gólmanem Nigérie zjevil Mabululu, avšak branku nedal. Na druhé straně nejprve zahrozil Osimhen, který však hlavičkoval jen do rukavic angolského gólmana Antonia. Skóre se tak měnilo až v 41. minutě, když skvěle prošel do šestnáctky Moses Simon a předložil balon Ademolu Lookmanovi, který se prosadil prudkou ranou pod břevno.
Do druhé půle vstoupili lépe hráči Nigérie. Nejprve pálil zajímavě Zaidu, avšak zařízení netrefil. Následně se po rohu do dobré šance dostal stoper Bassey, avšak také minul. A tak mohla odpovědět v 59. minutě Angola, když se sám před gólmanem Nwabalim ocitl střídající Zini, avšak ke své smůle trefil jen vzdálenější tyč. Nigérie se pak v 75. minutě dočkala druhé branky, když se prosadil Osimhen, avšak branka kvůli těsnému ofsajdu nemohla platit. V závěru zápasu si Angola vytvořila tlak a snažila se vyrovnat, avšak to se jí nakonec nepovedlo a tak končí ve čtvrtfinále po prohře 1:0. Za svůj výkon na turnaji se však Angola nemusí vůbec stydět.

90+8

90+8

Stoper Buatu hlavičkuje po rohu balon jen nad branku, je konec!

90+8

Na druhé straně Bassey prodlužuje míč na rohový kop.

90+7

Paul Onuachu zase zdržel pár sekund na útočné polovině, do útoku ale zase míří Angola.

90+6

Belův centr končí v rukavicích brankář Nwabaliho, Angole už příliš času opravdu nezbývá.

90+5

Právě střídající Onuachu se teď dostal k balonu, avšak nedokázal jej udržet na hrací ploše.

90+5

Střídání v týmu Nigérie:
ze hřiště odchází Osimhen, přichází Onuachu,
ze hřiště odchází Lookman, přichází Omeruo.

90+4

Avšak Belovi teď balon zbytečně utekl do zámezí a vhazovat bude Nigérie.

90+4

Zaidu už tentokrát hlavičkuje balon jen do autu, Angola se stále nevzdává a pokračuje v útoku.

90+3

Závěr zápasu se odehrává ve skvělé atmosféře, kterou tvoří fanouškovské tábory obou celků.

90+2

Avšak tentokrát už je pískáno, když byl na zem poslán Zini.

90+2

Skvělou práci teď odvedl Moses Simon, který potrápil defenzivu Angoly a dokázal navíc udržet balon u svých kopaček.

90+1

Na trávník si teď sedl také Osimhen, který je rychle odnášen mimo hrací plochu.

90

Hlavní rozhodčí nastavuje 7 minut.

90

Standardku rozehrály Antilopy nakrátko, avšak příliš úspěchu to nepřineslo.

90

A znovu v akci aktivní Luvumbo, který tentokrát nasadil jesle Zaiduovi a nechal se faulovat.

89

A Luvumbo vyslal o pár sekund později další pokus, který však už příliš povedený nebyl.

89

Zito Luvumbo si dobře navedl míč na střelu a vypálil, brankář Nwabali ale dobře zasáhnul.

88

Další útok Angoly zastavuje ofsajd, čas se už začíná rychle krátit.

87

ze hřiště odchází Onyeka, přichází Aribo.

87

Obraně Angoly teď výrazně pomohl brankář Antonio, který zpracoval míč daleko od šestnáctky.

86

Střídání v týmu Angola:
ze hřiště odchází Gelson Dala, přichází Milson.

84

Mabululu se však chtěl až příliš dostat k míči, a fauloval přitom brankáře Nwabaliho.

84

Osimhen se kolem obránce neprobil, místo toho míří do útoku zase soupeř.

83

Nigérie měla k dispozici roh, avšak Lookmanův centr odvrátil z šestnáctky Angoly stoper Gaspar.

82

Jerémie Bela raději zahrál míč před Zaiduem do autu.

81

Angola se ke střele nedostala, místo toho mířil Lookman a Osimhen proti jednomu obránci, avšak vůbec se nedohodli a nakonec brankář Antonio vůbec nemusel zasahovat.

80

ze hřiště odchází Iwobi, přichází Yusuf.

80

Angola už vrhá všechny síly do útoku, času jí však stále zbývá relativně dost.

79

ze hřiště odchází Afonso, přichází J. Bela.

77

Po občerstvovací pauze tak bude rozehrávat Angola.

76

A je to opravdu tak, branka neplatí!

75

Nigérie právě vstřelila branku!
A je to 2:0! Ademola Lookman rozehrál standardku přesně na hlavu volného VICTORA OSIMHENA, jehož hlavičku sice vyrazil brankář Antonio, avšak jen do tyče, od které se míč odrazil do branky! Branka však nakonec neplatí, neboť Osimhen byl při rozehrávce v těsném ofsajdu.

74

Ola Aina I s trochou štěstí přešel přes dva hráče, následně si vynutil faul od Gelsona Daly, který navíc vidí žlutou kartu.

73

Lookman poslal do pokutové území hostů dobrý centr, avšak jeden z Nigerijců si pomohl útočným faulem.

72

A žlutou kartu vidí za nesportovní chování i útočník Angoly Mabululu.

71

Angolský stoper Kialonda Gaspar neodhadl odskok míče a trefil kopačkou Osimhena do obličeje, zasloužená žlutá karta.

71

Mabululuova střela z otočky neohrozila brankáře Nigérie.

70

Dalekonosná střela angolského záložníka Showa branku o hodně minula.

70

Zini se snažil najít za obranou nabíhajícího Luvumba, avšak jeho přihrávku zablokovala obrana.

69

Calvin Bassey raději odkopává míč na tribunu, Angola pokračuje autovým vhazováním.

68

Střídající Luvumbo dobře napadal a získal balon, následným centrem se prezentoval Afonso, avšak řádný z hráčů Angoly se k pobídce nedostal.

67

Nigérie dobře napadala a získala míč, Onyeka se poté snažil nabídnout míč některému ze spoluhráčů, avšak neuspěl.

66

ze hřiště odchází Fredy, přichází Bruno Paz,
ze hřiště odchází Gilberto, přichází Luvumbo.

65

Osimhen se s balonem dostal až do zámezí, Angola tak vrátí balon do hry.

64

Zaidu to zkusil přímo na branku, avšak gólman Antonio proti jeho pokusu dokázal zasáhnout.

63

Další průnik nigerijského hráče už ale zastavuje faulem záložník Show, domácí budou mít k dispozici velmi nadějnou standardku pár metrů za hranou šestnáctky.

62

Moses Simon předvedl další skvělý útok, tentokrát obešel dva hráče a namířil si to do pokutové území, kam se také dostal a vystřelil, avšak jeho pokus zblokoval obránce.

62

Ainův centr dokázal z vlastní šestnáctky odvrátit stoper Buatu.

61

Gelson Dala postupoval po levé straně do šestnáctky, poté udělal drobnou kličku doleva a vystřelil, avšak jeho pokus skončil v rukavicích brankáře Nwabaliho.

60

Z následného rohu se Angola dostává s balonem až na polovinu hřiště.

59

Obrovská šance Angoly na vyrovnání! Parádní přihrávku za obranu dostal střídající Zini, který postupoval sám na brankáře, avšak trefil jen vzdálenější tyč!

59

Po rohovém kopu Troost-Ekong přihrával míč hlavou na Basseyho, který ale z dobrého prostoru hlavičkuje nad!

58

Po odvrácené standardce se snažil vypálit Zaidu, míč však pořádně netrefil. Balon se ale za chvíli dostal zpátky k Zaiduovi, který vybojoval roh.

57

Moses Simon byl poslán k zemi u pravé postranní čáry, Nigérie má k dispozici zajímavou standardku.

56

Nabíhající Gelson Dala si nepohlídal své ofsajdové postavení, což však neušlo pomeznímu sudímu.

54

Stoper Nigérie Calvin Bassey si pomohl drobným faulem proti Gilbertovi. Nigerijskému obránci se však odpískání nelíbilo, a za nějaké ty komentáře si vysloužil první žlutou kartu v zápase.

53

Gilbertova přihrávka nebyla přesná, útok Angoly tak nevyšel.

52

Gilberto se snažil přejít přes Basseyho, což se mu však nepovedlo. Úspěšný poté nebyl ani Afonso, který byl také zastaven obráncem anglického Fulhamu.

51

Moses Simon si pomohl u rohového praporku Angoly faulem, Antilopy tak budou rozehrávat.

50

A následná střela Iwobiho netrefuje branku. Před rozehráním ještě bude muset být ošetřen nigerijský útočník Osimhen.

50

Nigérie na začátku druhé půle tlačí, tentokrát se dobře uvolnil Lookman a hledal některého ze svých spoluhráčů, avšak úspěšný nebyl.

49

Skvělý defenzivní zákrok si teď připsal stoper Nigérie Ajayi, který zastavil pronikajícího Gelsona Dalu.

48

Alex Iwobi dostal velmi dobrou přihrávku za obranu, následně přiklepl záložník Fulhamu míč na Zaidua, který svou dělovkou těsně míjí branku!

48

Rozehrávka nakrátko však příliš Nigérii nevyšla.

47

Nigérie po dalším faulu rychle rozehrála, Osimhen na hraně šestnáctky nabil Iwobimu, jehož pokus srazila obrana na roh.

46

Hned v první minutě druhé půle registrujeme faul, kterým se provinil hostující záložník Show.

46

ze hřiště odchází Estrela, přichází Zini.

46

Po prvním poločase je skóre na stadionu v Abidjanu příznivější pro Nigérii, která vede po pětačtyřiceti minutách nad Angolou 1:0.
Na první šanci zápasu jsme nečekali dlouho, neboť už v páté minutě se po rohu sám před Nwabalim zjevil útočník Angoly Mabululu, avšak svou šanci neproměnil. První větší šancí Nigerijců byla hlavička Osimhena, která však trefila prostor, kde se nacházel gólman Antonio. V závěru poločasu se ale skóre přeci jen měnilo, a to po průniku Simona, který pronikl do šestnáctky Angoly a přihrál Ademolu Lookmanovi. Fotbalista Atalanty Bergamo se pak prosadil přesnou ranou pod břevno.
Angola nehraje vůbec špatně, avšak k udržení naděje na postup bude muset vstřelit alespoň jednu branku.

45+4

45+4

Zaidu skvěle přeběhl kolem několika obránců hostů, avšak poté míč zbytečně předržel a nakonec byl obrán vracejícím se Gasparem.

45+4

Nigérie drží balon na své obranné polovině.

45+3

Lookmanův centr přeletěl všechny útočníky domácích, do rychlého brejku mířil Gilberto, avšak skvělý návrat předvedl Zaidu a angolského křídelníka obral o míč.

45+2

Lookmanovu přihrávku do šestnáctky Angoly zblokoval obránce, Nigérie ale pokračuje autem.

45+1

Oba hráči ale budou v pořádku, hra tak bude moci pokračovat.

45

Hlavní rozhodčí přidává k pětačtyřiceti minutám ještě tři další.

45

A hra je znovu přerušena, neboť došlo k nepříjemné srážce Osimhena s Buatuem, po které zůstali ležet na trávníku oba fotbalisté.

45

Calvin Bassey nešetrně dohrál Fredyho, hlavní sudí samozřejmě píská faul nigerijskému stoperovi.

44

Osimhen našel parádní přihrávkou za obranou Simona, který však kvůli ofsajdu nemůže postupovat na brankáře Antonia.

43

Angola se však snažila o rychlé vyrovnání, Mabululu střílel, ale kapitán Nigérie Troost-Ekong jeho pokus zvládl zblokovat.

41

41. LOOKMAN - 1:0

41

Angola hrála v posledních minutách lépe, avšak Nigérie jde do vedení! Moses Simon se u postranní čáry dostal k míči rychleji než Gaspar, následně jej povedl do pokutového území a předal balon ADEMOLU LOOKMANOVI, který se z ideální pozice prosazuje prudkou ranou pod břevno! Asistence: Moses Simon.

41

Angola hraje v závěru poločasu lépe než soupeř, který se v posledních minutách nemůže dostat do útoku.

40

Hosté rozehráli roh nakrátko, následný centr Carneira hledal Gilberta, který se však k hlavičce neprobil.

39

A po odvrácené standardce bude Angola zahrávat i rohový kop.

38

Pronikajícího Tó Carneira zastavuje až faul Ajayie, který se obejde bez žluté karty.

38

Fredyho centr hledal na přední tyči Gilberta, který však nezakončil na branku Nwabaliho.

37

Před nebezpečným Gilbertem odvrací míč na roh vracející se Zaidu.

36

A obránce Nottinghamu Ola Aina vhodil i následující aut, na který si naskočil Osimhen, avšak na branku nezakončil.

35

Další akce Nigérie už byla lepší, avšak Ainova přihrávka byla sražena do zámezí.

34

Útok Nigérie na konci 34. minuty nebyl úspěšný, s rozehrávkou Angoly tak můžeme vypomoct i brankář Antonio.

33

Tó Carneiro si ukousl až příliš velké sousto a zahnal se sám do autu.

32

Ainův centr byl sražen k Simonovi, který se ještě snažil něco vymyslet, avšak k ohrožení branky Antonia se nedostal.

30

Následuje krátká přestávka na pití.

29

Iwobiho střela z první trefila do hlavy stopera Gaspara, hlavní rozhodčí Issa Sy raději přerušuje hru.

28

Nigérie se ale daleko nedostala, Angola se dostala k míči a Gilberto vystřelil, jeho pokus však nebyl zdařený.

28

Fredyho centr však našel jen rukavice brankáře Nwabaliho.

27

Další Gilbertův centr odvrací obrana Nigérie, avšak Onyeka si o několik okamžiků později pomohl faulem a my tak budeme svědky angolské standardky.

27

Přihrávka Daly hledala pod sebou Estrelu, který však tento pas nečekal a nedokázal se k míči dostat.

26

Afonsův centr dobře zblokoval navrátivší Lookman, bude se vhazovat.

25

Ajayiovu nepřesnost chtěl potrestat Gelson Dala, avšak Nigerijci se k obraně dobře zastoupili.

24

Simonův centr si skvěle našel Victor Osimhen, avšak svou hlavičkou trefil jen prostor, kde se nacházel gólman Antonio. Hezká fotbalová akce.

23

Velmi nepřesnou rozehrávku obrany Angoly zachytil Osimhen, Nigérie se tak dostává k balonu.

22

Nigerijci se teď nedohodli na pravé straně, škoda pro domácí celek.

20

Alex Iwobi si chtěl narazit balon s Osimhenem, který se však k balonu nedostal. Možná byl přitom faulován Gasparem, avšak sudí Sy žádný nedovolený zákrok nespatřil.

19

Nigerijský Zaidu trefil při svém centru jen blokujícího obránce.

18

V úvodu duelu můžeme vidět velké množství faulů, ten poslední teď spáchal krajní bek hostů Tó Carneiro.

17

Gilberto se při protiútoku sám dostal mimo hradí plochu, k míči se dostávají svěřenci kouče Peseira.

17

Z dalšího souboje mezi Lookmanem a Gasparem tentokrát vyšel lépe nigerijský fotbalista, který vybojoval faul stopera Angoly.

15

Onyekův neprudký centr našel hlavu Victora Osimhena, který však z obtížné pozice hlavičkuje nad branku. Útočník Neapole pak nezískal u rozhodčího ani rohový kop.

14

Hraniční zákrok na Ainu u hlavního rozhodčího dnešního duelu prošel, do útoku mířili hosté, avšak daleko se nedostali.

13

Ademola Lookman zkusil takový nástřel do šestnáctky, který však odvrátil jeden z obránců Angoly. Nigérie ale pokračuje v útočném snažení.

12

Postupujícího Simona zastavuje dalším faulem Gelson Dala, Nigérie bude mít k dispozici standardku.

11

Další útok Nigérie byl veden po pravé straně, avšak i tam dobře zareagovala obrana soupeře. „Black Eagles“ ale zůstávají u míče.

10

Teď však zastavuje útok Nigérie nedovoleným zákrokem na Lookmana Show, rozhodčí Sy píská.

9

Ola Aina zahrává balon do zámezí, Antilopy pokračují altovým vhazováním.

8

Lookmanův centr mířil do dobrého prostoru, obrana soupeře si však poradila. Stejně tak zafungovala defenzíva Angoly i proti dalšímu centru křídelníka Atalanty Bergamo.

7

Centr z levé strany odvrací na první roh pro Nigérii stoper Gaspar.

6

Obránce hostů Tó Carneiro raději odkopává míč před Osimhenem na tribunu, Nigérie bude vhazovat.

6

Ajayiova rozehrávka byla velmi nepřesná, k míči se tak dostává zase Angola.

5

Fredy si po dalším rohu pomohl nedovoleným zákrokem na Lookmana, samozřejmě je pískáno.

4

Fredyho centr od rohového praporku prodloužil Gilberto na Mabululua, který zblízka napálil jen brankáře Nwabaliho!

4

Gilberto dobře obešel obrat a vybídl k centru Mabululua, jehož pobídku sráží na roh kapitán Nigérie Troost-Ekong.

4

Fredyho přihrávka na Gelsona Dalo byla zablokována, hosté však zůstávají u balonu.

3

A prvních dotyků s balonem si teď užívají i hráči Angoly.

2

A poprvé do píšťalky musel zapísknout i hlavní sudí Issa Sy, kterému neušel faul na hostujícího Gilberta.

1

Nigérie se hned v úvodu snažila ohrozit branku Antonia, avšak ten zatím zůstává bez zákroku.

1

Úvodního výkopu se ujali hráči Nigérie v zeleném, kteří jsou psáni jako domácí. Angola nastoupila ve žlutých dresech.

1

A po ní samozřejmě bude následovat hymna i druhého dnešního celku, tedy Angoly.
Stadionem v Abidjanu právě zní státní hymna Nigérie.

Nigérie: Nwabali – Ajayi, W. Troost-Ekong (C), Bassey – O. Aina, Onyeka, Iwobi, Sanusi – M. Simon, Lookman – Osimhen
Náhradníci: F. Uzoho, Ojo – Yusuf, A. Musa, J. Aribo, Chukwueze, Osayi-Samuel, Iheanacho, Onuachu, Awaziem, K. Omeruo, Moffi
Trenér: José Peseiro

Angola: Antonio S. – Afonso, Gaspar, Buatu, Tó Carneiro – Fredy (C), Show, Estrela – Gilberto, Mabululu, Gelson Dala
Náhradníci: Kadú, Gelson – Keliano, Quinito, Zini, Milson, Luvumbo, Bruno Paz, J. Bela, Inácio Miguel
Trenér: Pedro Goncalves

Rozhodčí: I. Sy – Camara, Bangoura.
Angola
To naopak tento celek z jižnější části Afriky nebyl považován za velkého favorita. Už samotný postup ze základní skupiny byl pro tuto velkou africkou zemi zajisté úspěchem.
Angola byla přilosována do základní skupiny D, společně s favorizovaným Alžírskem, Burkina Fasou a Mauritánií.
A hned v prvním duelu čekal na Antilopy celek ze severní Afriky Alžírsko, které na šampionát přijelo s řadou zvučných jmen, jako třeba Rijád Mahrez či Ismael Bennacer. Avšak Angola podala velmi dobrý výkon, ve druhém poločase dokázala vyrovnat, když se prosadil v 68. minutě z penalty útočník Mabululu. Alžířané tak nevstoupili do turnaje dobře, nakonec dokonce ani nepostoupili ze skupiny.
Druhý duel odehráli svěřenci kouče Soarese Goncalvese proti Mauritánii. A zápas nabídl gólovou přestřelku, když se sice do vedení dostala Angola brankou Gelsona Daly, avšak ještě v prvním poločase dokázal vyrovnat křídelní Amar. Nástup do druhé půle však měla lepší Angola a díky brankám Daly, který dal svůj druhý gól v zápase, a Gilberta se dostala do dvoubrankového vedení, které už Mauritánie nedokázala stáhnout. Skóre akorát upravil na 2:3 Koita.
Poslední utkání skupiny odehráli Antilopy proti Burkině Faso. V tomto duelu potvrdili svou dobrou formu a po výhře 2:0 se mohli chystat na osmifinále. O výhře tentokrát rozhodli Mabululu a střídající Zini.

Osmifinále
V osmifinále narazila Angola na výběr Namibie. Svěřenci kouče Gelsona Fernandese sice byli favoritem, avšak jejich snahu o postup notně zkomplikoval v 19. minutě brankář Neblú, který se nechal vyloučit za hru rukou mimo pokutové území. Angolu to však nerozhodilo a dostala se do vedení, když zapsal svou třetí turnajovou branku Gelson Dala. O dvě minuty nato se navíc počet hráčů na obou stranách vyrovnal, když se nechal zbytečně poslat do sprch obránce Namibie Haukongo. Angola poté potvrdila svůj postup dvěma brankami (Gelson Dala, Mabululu) a zaslouženě postoupila do další fáze turnaje.
Nigérie
Tento stát na pobřeží Guinejského zálivu je považován za jeden z nejlepších týmů celého afrického kontinentu. A nejinak tomu je u letošního ročníku AFCONu, kde prošel tým kolem hvězd typu Victor Osimhen či Ademola Lookman přes Kamerun až do čtvrtfinále.
„Super Eagles“ byli favoritem už v základní skupině A, kde narazili na Rovníkovou Guineu, domácí Pobřeží Slonoviny a na Guineu-Bissau.
První zápas celého šampionátu odehrálo svěřenci portugalského kouče Joseho Peseira proti celku Rovníkové Guineji. A zápas nabídl překvapivé drama, neboť outsider se proti Nigérii dostal do vedení v 36. minutě, když se prosadil Salvador. Nigerijský snajpr Victor Osimhen však dokázal rychle vyrovnat a protože v druhé půli gól nepadl, rozešly se oba celky smírně.
Druhý duel odehrála Nigérie proti domácímu Pobřeží Slonoviny, která se chtěla na domácí půdě ukázat. To se však příliš nepovedlo, neboť o zisku tří bodů pro hosty rozhodl v druhém poločase kapitán William Troost-Ekong.
Poslední zápas skupiny proti Guineji-Bissau pak rozhodla vlastní branka z 36. minuty, když míč do vlastní sítě dostal obránce Guineji Sangante.

Osmifinále
V osmifinále narazili „Black Eagles“ na Kamerun, který byl také považován na jednoho z adeptů na solidní umístění. Avšak postupující mohl být pouze jeden, a byla jím nakonec Nigérie, když jedinou branku duelu vstřelil v prvním poločase Ademola Lookman. Kamerun se už na odpověď nezmohl a když přidal Lookman v 90. minutě druhou branku, postoupila do čtvrtfinále Nigérie.
Příjemný páteční podvečer u zápasu Afrického poháru národů. Čtvrtfinálovou fázi turnaje otevře střetnutí favorizované Nigérie s překvapivým postupujícím Angolou, pro kterou byl úspěchem už postup ze skupiny. Duel začíná v 18 hodin, a tak Vám přeji příjemnou zábavu!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.